Лятото е тук. След дългата и мрачна зима, слънцето най-накрая се показа навън, примамвайки ви с топлите си лъчи. Вече е топло и можем да се съблечем само по тениска или потник, но не си мислете, че слънцето все още е слабо и не може да Ви навреди. След като прекарате известно време под слънцето, може да забележите зачервяване и обрив по ръцете и деколтето. Какво може да е това? Най-вероятно страдате от слънчева алергия.
Най-податливи към слънчева алергия, зачервявания и обрив са хората с чувствителна кожа, която е изложена на слънце даже и за кратко време. Понякога могат да се появат болезнени и сърбящи обриви по кожата.
Причините за поява на слънчева алергия все още не са ясно установени, като мненията на експертите са различни. Употребата на лекарства понякога води до появата на алергична реакция. Фактори като генетична предразположеност и хормонални проблеми също повишават риска от поява на алергия от слънцето. Може да се учудите, но слънчевите алергии се срещат доста често в съвременното общество и засягат около 15% от хората, по-често се срещат при жени и хора със светла коса и кожа.
Полиморфното светлинно изригване е най-често срещаната форма на слънчева алергия.
Доста странно е, че тази форма на алергия се проявява основно през пролетта или началото на лятото. Когато времето се затопли, слънцето привлича хората да излязат да се порадват на слънчевите лъчи. Но само няколко минути на слънце могат да доведат до червен и сърбящ обрив на откритите места по тялото, най-често по ръцете, краката, деколтето или задната част на шията.
Хората не се раждат със слънчева алергия- тя се развива и появява постепенно в детството или по-късно в зряла възраст. За щастие слънчевата алергия не се проявява по лицето, тъй като то е постоянно изложено на слънце през цялата година, за разлика от останалите места по тялото, които са покрити с дрехи през по-голямата част от годината.
По-леките форми на слънчева алергия не се нуждаят от някакви специални грижи. Слънчевият обрив обикновено отшумява след около 24 часа.
Превенцията работи най-добре. След дългата зима, първите слънчеви лъчи директно ни насърчават да прекарваме колкото се може повече време навън под слънцето. Но разбира се трябва да се ограничите в това. Кожата се нуждае от известно време да произведе меланин- естествен пигмент, който частично предпазва от вредните UV лъчи. За да привикне със слънцето, излагайте постепенно кожата на слънце за 20-30 минути и увеличавайте престоя всеки следващ път.
Най-важното разбира се е използването на слънцезащитен крем с SPF фактор. Не чакайте лятото, а започнете използването на слънцезащитна козметика още с първите слънчеви лъчи. Най-добре е да използвате SPF 30 и по-висока защита срещу UVA и UVB лъчи. При продължително излагане на слънце, нанасяйте слънцезащитен лосион или крем на всеки 2 часа. Скрийте се на сянка по обяд. В наши дни слънцезащитната козметика предлага специални слънцезащитни кремове и лосиони, които предпазват от поява на слънчеви алергии:
Друга форма на слънчева алергия е повишената чувствителност на кожата към слънцето поради употреба на някои лекарства, козметика или парфюми. Някои компоненти на тези продукти могат да реагират със слънчевата светлина, което води до зачервяване и сърбеж на кожата, обрив или образуване на пъпки. Фотоалергичната реакция може да не се появи до 2 до 3 дни след излагане на слънце.
Слънчевата уртикария е по-рядка форма на слънчева алергия с тежки симптоми. Засяга главно млади жени и се проявява със силен сърбеж и обрив, които могат да бъдат придружени и от други симптоми, като припадък, главоболие или затруднено дишане. Симптомите често продължават седмици. За тази по-тежка слънчева алергия препоръчваме посещение при лекар, който ще предложи подходящо лечение.
Също така внимавайте с плодовете и зеленчуците. Някои от тях съдържат така наречените фотосенсибилизатори, които реагират на слънчевата светлина върху кожата. Например сокът от лайм, лимон, целина или магданоз, влиза в контакт със слънчевата светлина и също може да причини обрив.
Добрите новини са, че слънчевите алергии не са опасни или заразни. Това не е проява на сериозно заболяване и в огромната част от случаите е само безвреден слънчев обрив. Най-ефективната защита е използването на слънцезащитна козметика и ограничаване престоя на слънце.