Бременна ли сте? Поздравления за това и се надяваме да прекарате лека и безпроблемна бременност. Знаем, че имате цял списък с разрешени и забранени дейности, които трябва да спазвате, за да осигурите безопасност за вас и вашето бебе. Къде се намират слънчевите бани в този списък? Нека хвърлим повече светлина по темата.
Слънчевата радиация носи добре известни за всички нас рискове, независимо дали сте бременна или не. Те включват неприятни слънчеви изгаряния на кожата след излагане на силно слънце, преждевременно застаряване на кожата и повишаване риска от поява на рак на кожата. Въпреки всички предупреждения, можете да видите милиони хора по цял свят, които не могат да си представят живота без да се излагат на слънце, събирайки естествен красив бронзов тен. При всички случаи по време на бременност трябва да се обърне по-голямо внимание върху престоя на слънце и като цяло да се намали неговата продължителност.
Задължителна екипировка за лятото за бремени жени(и не само): шапка, слънчеви очила, слънцезащитна козметика с висок фактор SPF 50, достатъчни количества вода за пиене, лосион за тяло.
По време на бременност обръщайте голямо внимание на прегряването и дехидратацията, които могат да бъдат причинени от слънцето. Бременните жени имат малко по-висока телесна темепература от останалите хора и това още по-лесно може да доведе до прегряване или топлинен удар. Особено в първия триместър, прегряването може да бъде изключително вредно за плода, а в по-късен етап то води до нежелано подуване на краката. Запасете се с достатъчни количества вода за пиене, където и да отивате. Стойте предимно на сянка и ако усещате, че прегрявате, опитайте се да се охладите по някакъв начин. Влезте във водата, направете душ или поне си потопете краката в студена вода.
Имайте предвид, че кожата ви е много по-чувствителна и уязвима към слънчеви изгаряния по време на бременност. През този период в кожата се наблюдава повишено отделяне на меланин- пигмент, отговорен за потъмняването на кожата, но освен по-тъмната кожа, меланинът провокира появата на пигментни петна по време на бременност. Кафявите петна, които обикновено се появяват по лицето се наричат "хлоазма" и обикновено изчезват от самосебе си след раждането, но ако вашата кожа не успее да се справи с тях, тяхното последващо премахване би било много трудно. Кой би искал да рискува с това? Затова експертите препоръчват използването на висококачествена слънцезащитна козметика с SPF фактор 50 както за тяло, така и за лице.
Вашият гинеколог вероятно ви е препоръчал употребата на фолиева киселина веднага след започване на бремеността. Това е изключително важно за правилното развитие на нервната система на плода в началното му развитие, а също и на по-късен етап от бремеността. Учените доказаха, че слънчевото греене намаля нивата на фолиева киселина в организма. Така, че ако сте бременна и все още не сте започнали приема на фолиева киселина- направете го веднага и я приемайте редовно.
Отговорът може би няма да ви хареса. Трябва да се примирите с факта, че този сезон няма да имате бронзов тен, както предните сезони. Експертите не препоръчват други методи за придобиване на тен по време на бременност, освен умерените слънчеви бани с подходяща екипировка и слънцезащитна козметика с висок SPF 50.
Въпреки, че няма изледвания, които да ясно да доказват отрицателните ефекти от ползване на солариум по време на бременност, никой експерт не препоръчва ходенето на солариум докато сте бременна. Солариумите са сравнително от скоро в употреба и тяхната безопасност въху човешкото тяло и особено върху плода все още не е доказана. Установено е, че прегряването може да бъде доста вредно за плода, така че ние не препоръчваме посещенията в солариум докато сте бременна. Същото, но в още по-голяма степен важи и за посещението в сауни.
Може би си мислите, че можете да придобиете бронзов тен по време на бременност с използването на крем автобронзант или автобронзиращ лосион. Но първо прочетете съдържанието на продукта внимателно. Много автобронзанти съдържат в състава си веществото диходроксиацетон. Това е химично съединение, което прониква през кожата и в възможно да премине в плацентата и оттам в плода. Все още няма ясни и точни доказателства за това, но по-добре ограничете употребата на такива продукти, особено през първия триместър на бременността, когато се образуват всички важни органи. Научете повече за автобронзантите по време на бременност.