Правилната грижа за косата се определя не само от вида на косата, но и от нейния цвят. Известно е, че русата коса в повечето случаи е по-фина от тъмната и изисква използването на други продукти. Присъединете се към нас, за да видите разликите в грижата за руса коса, тъмна коса, сива коса и червена коса.
Цветът на косата се определя от цветния пигмент меланин, който се съдържа в космения фоликул. Меланинът поглъща част от светлината, а останалата част я отразява. Меланинът се образува от специални образуващи пигмент клетки в космената папила, наречени меланоцити. Те произвеждат меланин само по време на фазата на растеж на косата. Много хора имат в детството различен цвят на косата, отколкото в зряла възраст. Меланинът също е отговорен за тази промяна. В Централна Европа има два вида меланин - еумеланин и феомеланин. Накратко, еумеланинът определя колко тъмна ще бъде косата, а феомеланинът определя самият цветови нюанс на косата, който може да оцвети косата до червено. Концентрацията и съотношението на пигментите в косата варират през живота на всеки един от нас, което също променя и естествения нюанс на косата.
Чудите се кой цвят на косата е най-често срещан? Може би сте предположили правилно, че най-често срещаният цвят е тъмният, който има много тонове и нюанси. Точно обратното- най-рядко срещаният цвят е червения(рижавият), който се среща само при 1 до 2% от световното население. Вторият най-рядко срещан цвят е естествената руса коса. Около 10% от населението се радва на този цвят на косата.
Искате да боядисате косата си и не знаете кой цвят ще ви подхожда? Изберете цвят, според вашата лична индивидуалност, който ще подчертае естествената ви красота.
Пролетният тип се характеризира със светла кожа, която често е с лунички. Кожата има розов или бежов подтон. Що се отнася до цвета на очите той обикновено е син, синьо-зелен, сиво-зелен или златисто-кафяв.
Ако се определяте от тази категория, то на вас би ви подхождала руса или светлокестенява коса със златисто докосване.
Можете да разпознаете летния тип по розовата му кожа с нотка на маслина. Тази кожа обикновено потъмнява добре. Жените с летен тип имат сиви, тъмносини, синьо-зелени или кафяви очи.
Заложете на средно руси до тъмно руси нюанси или лешникови тонове.
Светлата кожа с нотка на праскова и лунички по носа е характерна за есенния тип. Не потъмнява равномерно от слънцето и цветът на очите обикновено е зелен, кафяв или зелено-кафяв.
Не се страхувайте да използвате златисти и медни нюанси или кафяви нюанси с червени акценти.
Зимният тип се характеризира с порцеланова светла кожа с леко синкави тонове. Жените от зимен тип обаче могат да имат и по-тъмна кожа с нотка на маслина, която много добре потъмнява. А цветовете на очите - сини, сиви или кафяви.
Тъмните цветове на косата са най-подходящи за вас - черно, кафяво или бордо.
Както видяхме по-горе, естествено русата коса се среща сравнително рядко в световен мащаб. Блондинките имат средно 100 000 косми. Русата коса е по-чувствителна към светлината, отколкото по-тъмната, така че се нуждае от специални грижи през летните месеци. Тъмната коса е защитена от пигмент, но русата коса няма тази защита. Така че, лятото ако прекарвате време на слънце, не забравяйте да нанасяте върху косата си слънцезащитен спрей или масло за коса с UV защита от ултравиолетови лъчи. Блондинките със сигурност ще се възползват от изсветляващи шампоани, които могат да изсветлят цвета на косата с до един нюанс или сини шампоани, които намалят жълтите тонове на косата. Можете също така да изсветлите косата си по естествен начин с помощта на билки - опитайте дресинг от лайка, лимонов сок и мед. Изполвайте козметика за изрусена коса.
Тъмната коса е най-разпространена в света с най-голям брой нюанси - от лешникови през кестеняви до черни. Почти 40% от всички жени в Европа притежават естествена кестенява коса. Броя на космите на косата при брюнетките е средно 140 000, което е с 40 000 повече, отколкото при блондинките. Ето защо кафявата и черна коса обикновено изглеждат по-плътни. Ако искате да подчертаете красотата на кестенявата си коса, потърсете специални шампоани и балсами, които са предназначени да подобрят цвета на тъмни коси. За черната коса е много важно да запазите блясъка ѝ, за да изглежда красива. Затова винаги имайте под ръка специални масла за коса или спрей за блясък на косата.
Знаете ли, че на средностатистическият европеец на 50 години вече половината му коса е побеляла? За повечето хора дори първите бели косми се появяват малко след тридесетия им рожден ден. Промяната в цвета на косата се причинява от намаляване на меланина в космената папила. Когато производството на меланин спре напълно, тогава косата става напълно бяла. Интересно е също, че сивата коса расте с 8% по-бързо от косата с пигмент. Прошарената коса винаги ще бъде актуална за носене, но изисква специални грижи, за да изглежда добре. Ако решите да не боядисвате сивата коса, трябва добре да се грижите за нея. Заложете на избора на качествена козметика за побеляла коса и инвестирайте в качествено подхранване на косата.
Както вече казахме, рижата коса е най-рядката от всички цветове. Нюансите на този цвят, който притежават едва около 1 до 2 процента от населението, са най-разнообразни. Те включват светли руси нюанси, канела, медни нюанси до рижаво-червени нюанси. Повечето хора с рижа коса се срещат в Шотландия - около 13% от населението. Интересно е също така, че 40% от хората носят рецесивен ген за своето потомство. Червенокосите имат средно 90 000 косъма, което е по-малко дори от това на блондинките, но червената коса обикновено е значително с по-дебел косъм от останалите цветове и има по-голяма плътност. Добре е да знаете, че червената коса е по-чувствителна на светлина, затова се нуждае от специална защита под формата на продукти с UV защита.
Енциклопедия на красотата: Грижа за косата