Около една трета от хората страдат от мазна коса и скалп. Освен в пубертета, този проблем се появява и по време на бременност, след раждане или бива генетично наследен. Причината може да бъде и стрес или неправилна грижа за косата. Нежната козметика, намаляването на грима и термичното оформяне обикновено дават задоволителни резултати. Ако страдате от мазен скалп, избягвайте пикантните подправки, мазните храни и захарта, които са вредни и за кожата на лицето.
Можете да прикриете мазната коса, особено за лятото в практична прическа, която няма да се нуждае от други корекции през деня. Можете да използвате ластици, шноли, ленти за глава или шалове. Бретон не се препоръчва, тъй като е обект на бързо омазняване. Ако страдате от мазна коса и скалп е добре винаги да разполагате със сух шампоан в чантата си. Експерти и специалисти препоръчват за мазна коса да се ползва достатъчно количество добър билков шампоан без силикони. Косата да се разпенва добре няколко пъти, след което да се изплаква с по-гореща вода. Подходящо е и кратко сушене със сешоар (от по-голямо разстояние) и използването на лак за коса с по-лека фиксация.
От естествените съставки намаляващи омазняването на косата са бентонит (вулканична глина), лимон, грейпфрут, хималайска сол, ябълков оцет, хайвер, киви, лавандула, лицея кубеба, мента, водорасли, портокал, масло от роза и тамана, тапиока, масло от чаено дърво , хамамелис, винен оцет или кора от върба. Разгледайте разнообразните продукти от козметика за мазна коса. Можете лесно да ги сортирате онлайн според най-продаваните или най-високо оценените, което ще ви улесни в правилния избор на подходя за вас продукт.
Енциклопедия на красотата: Грижа за косата