Грижата за косата не включва само използването на шампоани, маски и балсами. Върху външния вид на косата най-голямо влияние оказва нашия начин на живот. Дори косата ви е отражение на това, с което се храните. И така, кои вещества са най-важни за вашата коса?
Може би вече знаете активната съставка кератин от състава на продуктите за грижа за косата. Той е основен градивен елемент на човешката коса, която се състои от до 95% кератин. Кератинът се съдържа и в кожата и ноктите. Той влияе върху здравината, еластичността и общото състояние на косата и определя дали косата е права или къдрава. Кератинът е вид протеин, така че може би вече знаете защо протеините са толкова важни за нашата коса. Липсата им води до тотално отслабване на косата, която след това е чуплива и лесно се къса.
Източници на протеини: ядки и семена от всякакъв вид, бобови растения (особено боб и леща), листни зеленчуци, хлорела и спирулина, костни бульони, постно месо, риба и птици, кисело мляко и яйца.
Може би имате нужда от мастни киселини, особено ако имате суха и чуплива коса. Скалпът ви може да не произвежда достатъчно себум за естествено подхранване и хидратация на косата ви. Включвайки незаменими мастни киселини в менюто си, ще подпомогнете производството на себум, косата ви ще бъде по-хидратирана и видимо по-плътна.
Източници на незаменими мастни киселини: коноп, лен, чиа, сусам, слънчогледови и тиквени семки, орехи, мазни риби (риба тон, сьомга, скумрия, сардини), зехтин, пълномаслени млечни продукти, листни зеленчуци, авокадо, маслини и кокос.
Умора, слабост, бледа кожа, чупливи нокти и прекомерна загуба на коса- всички тези симптоми могат да сигнализират за липса на желязо в тялото ви. Този минерал е от съществено значение за производството на хемоглобин, който пренася кислорода чрез кръвта в телата ни до всяка една клетка. Чрез намаляване на естественото производство на хемоглобин, клетките не получават достатъчно кислород. Един от предупредителните признаци за дефицит на желязо може да бъде косопада. Така че, освен други предимства, желязото ще ви помогне и за по-плътна и обемна коса.
Източници на желязо: листни зеленчуци (зеле, спанак), коприва, глухарчета, спирулина, бадеми, говеждо и агнешко, черен дроб, яйца
Цинкът е в основата на здравите клетки в човешкото тяло. Елементът, подпомагащ обновяването на клетките, значително допринася за растежа и обновяването на тъканите, така че е и предпоставка за здрав скалп. Недостигът на цинк може да доведе до пърхот и преждевременна загуба на коса.
Източници на цинк: ядки и семена (особено тиква), листни зеленчуци, боб, леща, морски дарове, тъмен шоколад
Скалпът ви се нуждае от редовно снабдяване с витамин D, който според съвременните изследвания може да започне процеса на повторен растеж на увредените кожни клетки. Разбира се, това се отнася и за клетките на скалпа, така че витамин D също може да регенерира клетките, необходими за растежа на косата. За да осигурите здрав растеж на косата, заложете на витамин D.
Източници на витамин D: яйца, мазна риба, гъби, тофу, растително мляко (напр. Соево мляко)
Крехката, суха и уморена коса може да бъде причинена от липсата на витамини от група В. Те обаче играят далеч по-важна роля в нашето тяло отколкото в грижа за косата. Витамините от група В са сред предпоставките за здрава коса и кожа. Например, витамин В7, известен също като биотин, може да регенерира космените фоликули, предотвратявайки загубата на коса. Витамин В12 подпомага образуването на червени кръвни клетки и оксигенацията на цялото човешко тяло. Преждевременното побеляване на косата например често се свързва с дефицит на витамин В12. От тази група витамини фолиевата киселина, която е отговорна за обновяването и растежа на клетките, също е от съществено значение.
Източници на витамини от група В: почти всички храни, особено плодове, зеленчуци, водорасли, боб и леща, ядки, семена, пълнозърнест хляб
Изключение прави витамин В12, който се съдържа главно в храни от животински произход, като говеждо и агнешко месо, черен дроб, тлъста риба, морски дарове, кисело мляко и мляко. Вегетарианците и веганите трябва да следят приема на витамин В12 и да го допълват с други източници в случай на дефицит.
Дори обикновената вода е подходяща. Може би вече знаете, че достатъчния прием на течности има положителен ефект върху състоянието на кожата и косата ви. Защото ако хидратирате косата си отвън с грижа за косата, не можете да направите много без подходяща вътрешна хидратация.
Източници на хидратация: вода, прясно изцедени сокове, смутита, бульони, чайове, кокосова вода.
Енциклопедия на красотата: Грижа за косата