Жените винаги са копнеели за гъсти и дълги мигли. Но пътят към тях не е бил толкова лесен колкото е днес. Еволюцията на спиралата за мигли има много богата и интересна история, която сега ще разгледаме.
Характерно за Древен Египет е подчертаването на миглите както при жените, така и при мъжете. Още 4000 г. пр.н.е. египтяните са използвали пепел, въглен или натурални помади, за да почернят миглите си и да предпазят очите си от слънчевите лъчи. Имало е и религиозни причини за гримирането на миглите.
Древна Гърция намалява интензивността на грима на миглите няколко хиляди години по-късно. Освен това в него се обръща по-голямо внимание на растителните и минералните съставки. В началото на модерната епоха, римляните възобновяват гримирането на миглите като ги подчертават с въглен, нанесен върху гребен от слонова кост.
Жените от Ренесанса през XIV-XVI в. напълно се отказват от грима на миглите. Идеалът за красота тогава е бил високо чело и бяла алабастрова кожа. За да постигнат това аристократичните дами дори премахвали веждите и миглите си. Козметичните продукти внасяни от Ориента потънали в забрава.
През 16-и век в Англия идеалът за красота е бил външния вид на кралица Елизабет - рижа коса, мигли и вежди. За съжаление жените, които се гримирали като нея често ставали жертва на отровните червени плодове, с които се опитвали да постигнат желания нюанс.
През XVII-XVIII в. гримът отново става модерен и се разпространява в средната класа. Дългите и изразителни мигли отново са били възхвалявани от викторианците през XIX век. Жените са си правили домашни помади за оцветяване на миглите от пепел, бъз и рициново масло.
От тук до вида на съвременните спирали, в който ги познаваме днес остава само една крачка. Първите спирали за мигли с комерсиална цел са създадени от Ойген Риммел и Мейбъл и Том Лайл Уилямс (брат и сестра). Формулата им съдържа вазелин, черни пигменти и масла. В началото на 20-ти век спиралата за мигли се предлага в кръгла кутийка и се нанася с четка.
Знаете ли, че на някои езици като френски, италиански, испански и арабски думата "rimmel" се използва със значението на "спирала за мигли" от онова време до днес? Ето колко революционен е бил парфюмеристът Rimmel.
Популярността на спиралата нараства с развитието на черно-бялата фотография, а след това и на филмовата индустрия. Изключително дългите, гъсти и извити мигли на филмовите звезди от 20-те и 30-те години на миналия век обаче са били изкуствени. През 1938 г. е патентована първата водоустойчива спирала.
През 1957 г. Helena Rubinstein представя спирала в тубичка и четка на пръчица. Това е началото на спиралата за мигли в нейния съвременен вид. През 1971 г. се ражда емблематичната спирала Maybelline Great Lash, а хитът на 1989 г. е безцветната спирала на легендарната марка Max Factor.
Сред знаменитостите от втората половина на XX век, които популяризират спиралата несъмнено са моделът Туиги и актрисите Мерилин Монро и Одри Хепбърн. Твърди се, че те старателно са разделяли всяка мигла с помощта на игличка.
Актуалните тенденции в подчертаването на миглите са много разнообразни. Предлагат се най-различни иновативни четки и текстури, от които можете да изберете. Професионалните салони предлагат поставяне на изкуствени мигли, уплътняване, удължаване на мигли... Серумите за растеж на миглите също са на мода. Въпреки това традиционната спирала със сигурност ще остане най-предпочитан и масово използван козметичен продукт за мигли.
Енциклопедия на красотата > Козметика за грим