Не ви ли се струва, че напоследък етикетът „натурален“ се появява на почти всеки шампоан, крем за лице или грим? По опаковките на козметичните продукти са изобразени различни растения, зелени листа или корени на растения, чийто екстракт се съдържа в съответният продукт. Но какво всъщност означава терминът натурална козметика? Наистина ли са по-добри от останалите козметични продукти, които съдържат и изкуствени синтетични съставки? И какво означават други съкращения като БИО, органична или сертифицирана козметика? Отговорите на всички тези въпроси ще намерите по-долу в статията.
Независимо дали става въпрос за модерна тенденция, естествена еволюция или лично решение, хората все повече започват да обръщат повече внимание на това с какво се хранят, с какви материи да са облечени и какви материали да ползват в ежедневието. В текстилната индустриая изкуствените тъкани отстъпват на заден план. Все повече потребители предпочитат да закупят BIO зеленчуци, които не са третирани с химически препарати. Никой няма да оспори факта например, че спалното бельо от 100% памук е много по-удобно и приятно за спане, отколкото ако е от полиестер. Ежедневно употребяваните продукти върху косата и кожата оказват своето въздействие и ефект. В крайна сметка кожата е най-големият ни орган, така че тя заслужава само най-доброто.
Използваме козметика ежедневно- някои повече, а други по-малко. Кремове, продукти за премахване на грим, серуми, грим, шампоани, балсами, душ гелове, лосиони за тяло, сапуни, слънцезащитни козметични продукти ... започваме да се интересуваме все повече от техния състав. След това да изберем и качествена детска козметика, която има двойно повече специално подбрани съставки, които действат деликатно и хипоалергенно върху детската кожа.
Въздействието върху околната среда на козметичната индустрия също е важен въпрос в наши дни. Производителите започват да използват рециклируеми опаковки, купуват търговски суровини от местни търговци и прозиводители, подпомагайки местното земеделие и свеждайки до минимум въздействието върху околната среда. Това са само част от причините, поради които през последните години натуралната природна козметика придобива все по-голяма популярност.
Кое е най-хубавото в натуралната козметика? Всички тези кокосови масла, екстракти от алое вера, масло от ший или пчелно млечице наистина действат. Те хидратират и подхранват кожата и косата, регенерират, други естествени съставки прекрасно матират или уеднаквяват кожата, други могат да забавят процесите на стареене на кожата. Природата го е измислила много добре. И учените бавно, но сигурно се примиряват с това.
Но как да се ориентирате сред хилядите продукти, на които пише, че са натурални дали наистина са такива? "Кой може да гарантира, че натуралния шампоан на рафта в банята наистина съдържа само естествени съставки? Освен него ползвам крем за лице само с естествени съставки от природата, маска за коса с естествени екстракти, балсам за коса без парабени и органичен грим. Всеки ден използвам BIO лосион за тяло, веган душ гел и подмладяващ серум с органични екстракти. Купих ги защото искам да избегна всичките химически вещества и съединения, които се влагат в козметичните продукти, но дали всички те наистина са „чисти“?" Тук ще ви предложим списък на често използваните съставки и ще раберете каква е разликата между сертифицирана на BIO козметика.
Натурална козметика. На пръв поглед изглежда примамливо. Но за съжаление, това не означава, че съставът на продукта е 100% естествен. Концепцията натурална козметика сама по себе си не е предмет на никакви разпоредби и следователно зависи само от производителя на козметика дали да постави този етикет върху своя продукт. Понякога това наистина означава, че той е използвал само естествени съставки, но в много други случаи само половината от естествените съставки се откриват в продукта. Дори има случаи, при които са откривани продукти само с един единствен растителен екстракт, а останалите му добваки са синтетични. Най-общо може да се каже, че това са продукти, вдъхновени от природата, които могат да имат както естествени, така и изкуствени синтетични съставки в състава си.
BIO, сертифицирана и органична козметика. Тук става въпрос за нещо друго. Ако производителят иска да използва един от тези етикети, той трябва да е готов да докаже този факт. BIO козметиката, сертифицираната козметика и органичната козметика всъщност са синоними. По правило те трябва да се придържат към строги критерии за получаване на избран сертификат за BIO козметика, който контролира както състава на продукта, така и процеса на неговото производство. Суровините обикновено идват от контролирано земеделие, при отглеждането им не може да се използват химикали, продуктите не съдържат никакви спорни компоненти, изпитанията върху животни са абсолютно табу. Ще ви разкажем за BIO козметиката по-подробно в отделна статия.
Козметика с BIO или органични екстракти. Да, тези екстракти също трябва да отговарят на правилата за отглеждане на BIO суровини. От друга страна, този етикет не ни дава никаква информация за останалите съставки, които се съдържат в продукта освен тези BIO екстракти.
Веган. Веган козметиката гарантира, че продуктите не съдържат никакви съставки от животински произход. Без козе мляко в крем за лице, без животински косъмчета в козметични четки и дори без мед и пчелно млечице. Тестовете върху животни също са забранени.
Без парабени. Без сулфати. Без силикони. Тази информация показва, че няма да намерите тези съставки в избрания продукт, но не казва нищо за останалите. Отново прочетете внимателно списъка на съставките. Ако се интересувате от тези вещества, ние сме ви подготвили статия за парабени, сулфати и други спорни съставки в козметиката за коса.
Хармонично съчетание между природата и науката- подобно е мотото на известната израелска марка натурална козметика от Мъртво море AHAVA. В допълнение към растителните екстракти, ще намерите и революционната съставка Osmoter във всеки продукт за грижа за тялото, кожата и косата. Научно дозиран коктейл от минерали от Мъртво море, който перфектно хидратира и подхранва кожата и косата.
Запознайте се с френското семейство Courtin-Clarins, които споделят страстта към красотата и уважението към природата. Козметика Clarins е позната на пазара от почти 70 години и все още се управлява от потомците на основателя на марката. Естествените масла, растителните екстракти и уникалният метод на нанасяне се използват в натуралната козметика на марката, ефектите от която определено ще ви изумят.
Италианската марка Frais Monde черпи вдъхновение от света на средиземноморската флора. Усетете естественият полъх на местните аромати и се поглезете с козметика с полезна термална вода. Освен натуралната козметика за лице, тяло и коса, асортиментът на Frais Monde включва и натурални парфюмни масла с прекрасни аромати. Тези естествени парфюми не съдържат алкохол и следователно са идеални и за чувствителна кожа.
Натуралната козметика се появява и развива в Германия в продължение на много години, а марката Kneipp е един нейн виден представител. Ефективните продукти на основата на растителни есенции веднага ще ви пленят с прекрасния си аромат и ще изпълнят вашата баня със страхотна атмосфера. След като опитате соли за вана, пяна за вана и масла за вана на Kneipp, няма да искате други.
Пренасяме се до очарователната и ароматна френска област Прованс. Лавандуловите и ирисовите полета и безкрайните лехи от розмарин крият невероятни природни сили с подхранващи, хидратиращи и подмладяващи ефекти. От самото си създаване марката L’Occitane е ориентирана от любовта към природата и перфектното познаване на растенията и техните своиства.
Вълшебната сила на природата се използва изключително успешно и от друга известна френска козметична марка NUXE. Комбинацията от думите природа и лукс подсказва, че това е луксозна натурална козметика с най-добрите растителни екстракти. Особено препоръчваме абсолютния бестселър Huile Prodigieuse, многофункционално сухо масло с прекрасен аромат за незабавно разкрасяване на кожата и косата.