Парфюмите представляват трудно уловима ароматна красота, така че понякога е трудно да ги опишем. В света на парфюмите има много термини, които може да звучат чужди за новодошлите. Ето защо ще ги обясним по-подробно тук. Между другото, думата "парфюм" произлиза от латинското per fumum, което означава „през дим“. Той описва традиционни начини за отделяне на аромати, като изгаряне на определени видове дърво или тамян.
Ароматната композиция на добър парфюм може да се сравни по много начини със създаването на музикално произведение. Затова в парфюмерията обикновено се използват термини от музикалната практика - тон, акорд, композиция или хармония.
Производителят на парфюми, който несъмнено е артист, хармонизира първоначалните връхни нотки (глава), средни нотки (сърце) и ниски нотки (основа) в ароматната си композиция. От ароматните тонове на главата, сърцето и основата, той постепенно създава хармонични акорди, прости или сложни, които са същността на съответния парфюм.
Примери за парфюмни тонове могат да бъдат грейпфрут, лавандула или сандалово дърво. Основните или развиващите се парфюмни акорди могат да бъдат пикантни, дървесни, шипрови, сладко балсамови, мускусни и много други, съставени от две или няколкостотин съставки. За да се роди наистина добър парфюм, е необходим богат опит, необятно въображение и редовни обонятелни тренировки на парфюмериста.
Парфюмната композиция обикновено съдържа десетки аромати съставки, алкохол и вода. Отделните съставки се смесват, разтварят се във фин алкохол и се добавя вода или малко оцветител. Алкохолът абсорбира ароматните компоненти в кожата и след това ги изпарява в околния въздух. Процентът на парфюмния състав (ароматните съставки) в концентрирания алкохол определя силата на парфюма, също така и неговата трайност и цена:
Одеколон и тоалетна вода са предназначени повече за ползване през деня, парфюмни води и парфюми за вечерта. Лятото се ползват цветно и цитрусови аромати, а зимата по-тежки ориенталски и пикантни аромати. Разбира се, силата на определен парфюм се определя и от качеството и подбора на използваните ароматни съставки.
Хармонията на трите слоя е от съществено значение. При използването на който и да е парфюм, имайте предвид и индивидуалните фактори, които влияят на самия аромат - тип и PH на кожата, вашето моментно настроение, ниво на стрес, възраст, лична биохимия, диета и лекарства, които приемате в момента. Например, доказано е, че консумацията на лук, чесън или пикантни храни нарушава хармонията на ароматните композиции.
През годините много експерти са се опитвали да сортират парфюмите според преобладаващите съставки на аромата, но все още не се прилага еднаква класификация. И вероятно дори няма да се прилага, защото в съвременните парфюми ароматите все повече се преплитат - пример може да бъде флорално-плодова-гурме композиция.
Като цяло парфюмите могат да бъдат разделени основно на свежи(леки) и тежки(топли), с всичките им подкатегории. Свежите са главно цитрусови, цветни и зелени аромати, докато топлите са фужерни, ориенталски и кожени парфюми. На границата между свежи и топли, са шипрови и дървесни парфюми.
За да улесним вашия индивидуален избор, ние описахме отделните семейства парфюми, в които веднага ще намерите ароматни, цитрусови, дървесни, фежерни, шипрови, кожени, цветни и ориенталски дамски, мъжки и унисекс парфюми. Повечето потребители харесват едно или две семейства парфюми и тогава им е по-лесно да избират нови допълнения към колекцията си от парфюми.
Парфюмите често съдържат етерични масла или абсолю - натурални аромати, които се извличат по различен начин.
Етеричните масла или есенциите обикновено се извличат чрез процеса на парна дестилация. Те могат да бъдат дестилирани от храсти, цветя, плодове, дървета, корени, листа и семена на растения. Например, Petitgrain - етерично масло от горчиви портокалови листа, ефективно за подобряване на настроението. Petitgrain стимулира ума, съживява приятните спомени, облекчава умствената умора и също действа срещу депресията. Ароматът му е жив и много освежаващ.
Абсолютите са толкова деликатни природни вещества, че се получават с помощта на органичен разтворител, така че да не се увредят от високата температура, която се използва при парната дестилация. След отстраняване на остатъчните вещества, етеричното масло може да се нарече абсолю или абсолют(англ.absolute). Например, жасминово абсолю действа като афродизиак и има силно успокояващ ефект.
Нишови парфюми - заемат специфична ниша в парфюмерията. Те излизат от мейнстрийма, предназначени са за ценители, които търсят оригиналност и не се страхуват от смели и екстравагантни композиции. Нишовите парфюми съдържат ароматни съставки като жасминов цвят, събран през нощта, сребърен тамян, абсент или дори барут. Те се отличават от обичайното предлаганите на пазара парфюми. Нишовите парфюми са запазили древните традиции на производство на парфюми, съдържат най-редките и чисти естествени съставки, имат луксозни флакони, понякога украсени със скъпоценни камъни, необичайни като аромат за масовия потребител, имат изключителна трайност и сложен производствен процес. Производството им не е комерсиално, а по-скоро е обвързано с авангард, креативност, изкуство и най-вече с оригиналност. Добре познатите марки нишови парфюми включват The Different Company, Acqua di Parma, Montale Paris, Maison Francis Kurkdjian, Annick Goutal и отчасти също TOM FORD.