Знаете ли какво означават често срещаните съкращения, изписани по опаковките и флаконите на парфюмите? Може би имате флакони у дома с мистериозните съкращения EdP, EdT, EdC или P и се чудите какво означават те? Избирате нов аромат и не знаете дали да закупите парфюм, тоалетна вода, одеколон или парфюмна вода? Спокойно. Ще ви разказжем малко повече за парфюмната номенклатура и след като прочетете теорията, вие ще бъдете експерт по различните видове парфюми.
Забелязали ли сте, че всеки парфюм има различна трайност? Понякога няколко капки парфюм са достатъчни, за да се насладите на приятния аромат от сутрин до вечер, друг път трябва да повтаряте приложението на всеки два часа, за да можете да го усещате. Вероятно вече се досещате, че това е свързано с гореспоменатите съкращения.
Нека се спрем за малко и на реалното производство на парфюми, парфюмни и тоалетни води и одеколони. Обикновено те представляват смес от различни естествени или синтетични масла и алкохол. Алкохолът е неразделна част от парфюмите. Придава им по-течна консистенция, така че да могат да се впръскат по-добре, запазва ароматния състав, а също така помага да се разграничат отделните компоненти на парфюма. Колкото е по-голям делът на етеричните масла разтворени в алкохола, толкова по-интензивен и дълготраен ще бъде самия парфюм. Най-концентрираната форма са чистите парфюми с 15 - 40 % ароматни масла, следвани от парфюмни води с 8 - 15 %, тоалетни води 4 - 8 % и одеколони между 3 - 5 %. Затова парфюмите ухаят на кожата ви много дълго време, и обратното - по-леките одеколони бързо ще се изпарят. Парфюмите с висок процент съдържание на ароматни масла са по-скъпи от по-малко концентрираните парфюмни, тоалетни води и одеколони. Няма точни правила или разпоредби, които производителите трябва стриктно да спазват, свързани с определени изисквания, относно концентрацията и съдържанието на ароматни съставки, които трябва да влагат в парфюмите. Концентрацията на парфюмите може да варира в леки граници при различните парфюмерийни къщи.
Парфюм - съдържа най-висок процент съдържание на ароматни масла и има най-голяма трайност. Различни източници посочват съдържание между 15 и 40 %, но повечето парфюми съдържат между 20-30 % съдържание на ароматни съставки. Парфюмите имат по-плътна текстура в сравнение с другите видове аромати и затова обикновено се предлагат без пулверизатор. Те се продават в по-малки опаковки, защото се прилагат в минимални количества. Ароматът на парфюма ще продължи да се усеща в продължение на дълги часове. Концентрираните парфюми се означават по някой от следните начини: P, Perfume, Extract или Extrait de Parfum.
Парфюмите с висока концентрация притежават най-интензивен и дълготраен аромат. Поради по-високото съдържание на етеричните масла те са и най-скъпите, но предвид тяхната трайност и количеството, достатъчно за нормално приложение, те са най-добрата инвестиция. Издържа на кожата дълго време - обикновено 6 - 8 часа, но често и значително по-дълго. Парфюмът може да ухае до няколко дни. При нанасяне следвайте правилата и използвайте малко количество. Нанесете върху топли пулсиращи места по тялото - от вътрешната страна на лактите и китките и ароматът ще се развива през целия ден.
Ако вече сте изпробвали и харесвате аромата на дадена тоалетна или парфюмна вода на някой производител, можете вече да си закупите парфюма без никакви притеснения. Той ще ви запознае с досега скритите нюанси и по-сложната форма на аромата, в която ще се влюбите още повече. На пазара има много парфюми за мъже и жени и всеки може да избира от най-различни аромати. Парфюмите също могат да бъдат по-подходящи за хора с чувствителна кожа, тъй като съдържат най-малко алкохол в сравнение с други концентрации и не изсушават кожата. Специална част от тях са нишовите парфюми, които отразяват традиционното ръчно занаятчийско производство на парфюми, при които се влагат най-качествените съставки и желанието да се постигне перфектния аромантен бленд.
Парфюмна вода(Eau de Parfum) е може би най-често срещаната концентрация сред парфюмите. Повечето от парфюмите в любимата ви парфюмерия вероятно са под формата на парфюмна вода и това е и най-често ползваната концентрация при пускане на пазара на нов парфюм. Цената е значително по-ниска, отколкото при парфюмите, но интензивността и издръжливостта все още поддържат високо ниво. Ннякои производители съобщават за съдържание на ароматно масло между 15 и 20 процента в парфюмните си води, но като цяло най-често съдържат между 8 и 15 процента. Парфюмът обикновено се доставя във флакон с пулверизатор спрей и трае около 4-5 часа върху кожата ви. Някои парфюмни води издържат много по-дълго, но издръжливостта често се влияе и от това кой го прилага върху себе си и каква е кожата му. Ароматът на парфюмната вода се определя от съставките вложени в сърцето и те обикновено определят характера на парфюма. Можете също да попаднете на обозначенията EdP, Eau de Parfum, Parfum de Toilette и PdT.
Най-голямата разлика, разбира се, се състои в концентрацията на ароматни компоненти, парфюмните води имат състав от 8 - 15% от ароматни вещества и затова ухаят по-силно и по-дълго от тоалетните води, които съдържат само около 4 - 8%. Някои виждат фундаменталната разлика между парфюмната и тоалетна вода в тяхната употреба. Говори се, че парфюмната вода е по-подходяща вечер, докато тоалетната вода за ежедневно носене. Затова ползвайте парфюмната вода при вечерни събития и при официални празнични поводи и особено в по-студените дни. Но тук няма правила, които трябва да се следват - някои парфюмни води са идеални за през деня, следобедни срещи или среща. Помислете предварително дали ако се напръскате с любимата си парфюмна вода, когато сте на работа цял ден в офиса или когато прогнозите отчитат по-високи дневни температури, по-интензивният аромат на EdP може да не е приятен за околните в такива случаи.
Съдържанието на ароматни вещества в тоалетните води е обикновено между 4 и 8 процента. Отново обаче има вариации и понякога диапазонът варира между 5 и 15 процента. Парфюмните масла в тоалетните води рядко надвишават 10 процента. EdT или Eau de Toilette обикновено траят върху кожата около 2 до 3 часа и трябва да се прилагат многократно през деня. Цената е по-ниска, отколкото при парфюмните води.
Доста често срещана практика е първо да изпробвате аромата като парфюмна вода и ако ви хареса, след известно време можете да го замените с по-леката му версия под формата на тоалетна вода. Съставът може да бъде малко по-различен - по-тежките нотки като сандалово дърво и пачули обикновено се заменят с по-светли и свежи цветя или цитрусови плодове. При тоалетните води обикновено главата определя и самия аромат. Като цяло EdT е една от най-популярните и използвани концентрации, заедно с парфюмните води.
Тоалетната вода е идеална за ежедневно носене на работа или училище. Те са леки и свежи и ще ви покрият с воал от приятен ефирен аромат, който няма да пречи и на околните около вас. Той е особено подходящ за пролетта и лятото. Ако все още не сте открили вашия аромат и не сте сигурни дали да си закупите парфюм или парфюмна вода веднага, в този случай по-добре първо си вземете тоалетната вода. Това е един идеален и изгоден начин да изпробвате различни аромати докато откриете вашия - тогава може да го изпробвате и в други концентрации.
Одеколон е най-ниско концентрираната форма на ароматите със съдържание на ароматни масла около 3-5 процента и голямо количество алкохол. Трайността е ниска, обикновено изтича в рамките на 2 часа и трябва да се прилага многократно. Одеколоните са значително по-евтини от парфюмните и тоалетните води и обикновено се предлагат на пазара в по-големи опаковки. Нанасят се върху лицето, тялото, косата и често могат да се прилагат и върху дрехи. Погрешно е разбирането на хората, че одеколон (EdC или Eau de Cologne) се използва само от мъжете. Много производители предлагат унисекс одеколони, които са изключително подходящи и за жени.
Одеколон често се бърка с афтършейв, особено защото и двете имат подобно съдържание на ароматни компоненти. Основната разлика между одеколон и афтършейв е, че афтършейв продуктите съдържат допълнителни съставки, които се грижат за кожата.
Одеколоните са перфектен източник на свежест по всяко време на денонощието, подходящи за горещите летни дни или за спортни занимания. Ароматът на EdC е приятен, лек, свеж и обикновено цитрусов. Интересно е, че оригиналният одеколон 4711 ORIGINAL се произвежда в същия състав повече от 300 години и е наличен в нашия асортимент. Първият е създаден от Йохан Мария Фарина в Кьолн, Германия и оттам идва и името му "кьолнска вода" или Eau de Cologne(EdC). Първоначално се е казвал Echt Kölnisch Wasser и точният му състав остава загадка, която само потомците на Фарин знаят.