В миналото са се използвали около 150 основни естествени съставки. В момента са познати и се използват около 400 естествени и 3000 синтетични съставки. Розите, жасминът, лавандулата, ванилията, мускусът или сандаловото дърво съдържат огромно количество ароматни вещества. В ароматните композиции обаче присъстват и необичайни авангардни съставки като кактус, хайвер, пуканки, бекон или барут.
Ще срещнете ароматни съставки като морска вода, озон, дъжд, слънце, огън, лед, лава, прах, лен, червило, дънки, но също и кръв, винил, дизел, графит, моторно масло ... Безграничното въображение на създателите прониква в цялостната концепция за парфюмите и така например е създаден американският унисекс ароматен аксесоар Demeter Funeral Home (Funeral Home), в който доминират типични траурни цветя - лилии, карамфили и хризантеми.
Но нека да преминем към по-радостните парфюмни съставки. Гурме смеси, примамливи „ароматни закуски“ без калории. Пример за това е тоалетната вода Bruno Banani Woman’s Best, която ухае на популярния италиански десерт панакота. Френският десерт Le Succès с неустоим лешников крем стана вдъхновение за дамската парфюмна вода Lancome La Vie Est Belle Intense. Ароматни съставки от подбрани деликатеси се използват от производители на сирена, хамбургери и вина.
Има и парфюми с аромат на напитки или коктейли, които са търсени в цял свят като Mojito, Grenadine, Pina Colada или Cosmopolitan. Към композициите обикновено се добавя аромат на кафе, а към мъжките смеси се добавя аромат на уиски или тютюн. Особено специфичен аромат може да бъде например уханието в стара библиотека, пълна с кожени подвързии. Тези съставки се използват основно при създаването на нишови парфюми. Ще илюстрираме необичайните компоненти, които те могат да включват.
Билков дестилат с високо алкохолно съдържание, около 50 до 80 процента. В основата на абсента, добре познато вдъхновение на бохемите, особено в началото на 19-ти и 20-ти век е така наречената „света троица“ от билки: пелин, анасон и копър.
Свеж, плодов аромат на южноамериканска тропическа култура, който успокоява и предпазва носещия парфюма от стрес.
Една от най-скъпите ароматни съставки, която се произвежда в храносмилателната система на гигантския кит. Мирише на прясно изхвърлена материя, но след години плаване по морската повърхност се окислява, втвърдява и придобива солена морска миризма с нотка на сено или тютюн. Амбра или истински кехлибар също е фиксатор на други компоненти на парфюмите, но днес той се заменя най-вече със синтетични вещества.
Ароматна смес, патентована от IFF през 2014 г. Отличава се с приятен сух кехлибарено-дървесен аромат със сладки, мускусни, пикантни и прахообразни нюанси.
Калон или метилбензодиоксипинон придава усещане на водни и въздушни ефирни акорди с нюанс на диня, популярни в "морските" ароматни смеси.
Съблазнителен синтетичен компонент с дървесен, мускусен и смолист тон, напомнящ мекотата на кашмирената вълна. Кашмеранът или кашмирът са включени в основата на дамски парфюм Boucheron Quatre.
Анален секрет на цибети- котки от тропическа Азия и Африка. Докато чистата цивета има остър аромат, след разреждане с алкохол тя започва да ухае на цветя. Понастоящем цибетата с аромат на мускус се среща само в луксозни парфюми, а в останалите случаи се използват синтетични заместители.
Парфюмите с аромат на Coca-Cola съдържат канела, лайм, лимон, портокал, кориандър, ванилия и индийско орехче, както и екстракт от истинската легендарна безалкохолна напитка. Пример за такъв аромат е парфюма за жени DKNY Delicious Candy Apples Ripe Raspberry.
Съставка, наречена още нагармота или орехова трева, произхождаща предимно от Индия. Интензивният земен дървесен аромат на циприол притежава успокояващ ефект.
Индийска ароматна билка. Неговата остра горчива нотка с балсамов нюанс обогатява зелени, билкови и фужерни парфюмни композиции.
Деликатен плодово-зеленчуков аромат с орехови нюанси, който добавя стила на американските тиквени пайове в парфюмите.
Молекула, която издава свеж зелен дървесен аромат с нотка на кехлибарена смола.
Безсмъртниче, билка, цвете на безсмъртния живот. Съдържа се например в любимата на френските дами парфюмна вода Etat Libre d´Orange Like This.
Синтетичен компонент с атрактивен дървесен тон. Можете да го откриете в унисекс тоалетна вода Escentric Molecules Escentric 01, принадлежаща към категорията нишови аромати. Ще завладее всеки, който не се страхува да опита нещо смело.
Въпреки че никой всъщност не знае как и дали кактусът изобщо има аромат, тъй като много хора не смеят да го помиришат, той се използва в парфюмерията. Главните парфюмеристи извличат екстракти от редки кактусови цветове, цъфтящи през нощта, когато уханието на цветовете е най-силно.
Секрет от аналните жлези на бобрите с пикантен ориенталски аромат, напомнящ кожа, ванилия или дърво. Арабските парфюмеристи използват кастореума още през 9 век. В наши дни животинският кастореум в парфюмите е заменен със синтетични съставки.
Луксозен деликатес и също рядка съставка в парфюмите, която се извлича от хайвера на есетровите риби. Той няма силен аромат, но добавя дълбочина и интензивност към композициите. По-острите тонове на хайвера се използват например в парфюмната вода на Thierry Mugler Womanity, която е самото въплъщение на женствеността и няма двойник в света.
Обикновено синтетична съставка с типичен зелен билков тон на конопа, за безкрайно ароматно удоволствие на сетивата.
Смола, получена от растение, наречено Cist Ladan, расте в Южна Европа и Северна Африка. Преди се събираше от козя козина, която я носеше след паша около тези растения, днес са известни други методи. Лабданум със своята загадъчна кехлибарена и кожена нотка е използван например в парфюмна вода Giorgio Armani Acqua di Gioia за жени.
Сладка гурме ароматна съставка с прахообразни нюанси. Тя е източник на редица кулинарни експерименти. Съдържа се и в аромата на парфюмна вода Dolce & Gabbana Pour Femme.
Молекула с аромат на божур. Сладкият цветен аромат предизвиква чувство на еуфория и може да има лечебни ефекти.
Богат маслен аромат на пуканки, който се използва в парфюмерията. Използва се в ароматни композиции като придава специфична тоналност на цялата хармония.
Пикантният, опушен, солен аромат на свинско месо също е намерил своето място в света на парфюмерията. Добавя се към ароматните композиции за специфичен ефект.
Димният, пиперлив аромат на барут, комбинация от сяра, въглища и калиев нитрат, се открива например в дамски парфюм Victor & Rolf Flowerbomb Nectar. Експлозия на нектар от цветя попада във всяка клетка на тялото ви.
Парфюмите с аромат на шампанско, идеални за вечерни партита, предлагат луксозно ароматно изживяване. Можете да усетите алдехиди, цитрусови плодове, избрани плодове и подправки. Представител на тази група е флорално-плодовата тоалетна вода Paris Hilton Heiress, излъчваща розов блясък.
Подарете си бягство от сивата, безинтересна или дори мрачна действителност, доверявайки се на парфюм с необичайни съставки! Просто нанесете няколко капки върху пулсиращите точки по кожата и настроението и самочувствието ви веднага ще се повишат. Също така ще изживеете нещо специално с уникален парфюм, ще срещнете интересни хора, ще имате невъобразими възможности ... Просто ще пристъпите в правилната посока в живота си. Изберете вдъхновяващи парфюми за жени и мъже бързо, лесно и удобно на Parfimo.bg.
Предпочитате доказана класика и не ви се рискува с нови аромати? В следващата статия ще откриете ароматните съставки, към които най-често посягат парфюмерите в света. Разгледайте най-често срещаните съставки в парфюмите.